Aloe

Aloe
Aloe vera, léčivá pokojová rostlina

f50170440

Aloe vera – pěstování
Aloi se daří v hlinitém substrátu, vylehčeném hrubozrnným pískem.
Vyhovuje jí světlé místo, v zimě osluněné, v létě je lepší jí před přímým, zvláště poledním sluncem chránit.

Můžete ji letnit na zahradě či balkóně.
Zalévejte čas od času vydatně (například ponořením nádoby na 10 minut do odstáté vody – pozor, voda se nesmí dostat do listové růžice). Mezi jednotlivými zálivkami musí substrát téměř vyschnout. Rostlina má v dužnatých listech dostatečné zásoby vody a takovýto režim nejlépe napodobí podmínky její domoviny, pouště.

f50170512

Díky pouštnímu původu a sukulentní povaze aloi vůbec nevadí suchý vzduch – může stát i nad topením v panelovém domě.
V zimě ji můžete umístit při nižší teplotě a zalévat mírně, pouze jednou za měsíc.
U větších, starších exemplářů stačí na jaře místo přesazování vyměnit svrchní část zeminy.
Na jaře a v létě aloi jednou měsíčně přihnojte, nejlépe hnojivem s vysokým obsahem draslíku.
Aloe vytváří dceřiné odnože, které oddělte v době, kdy vytvářejí malé růžice listů a pěstujte samostatně v malých květináčcích.
Pokud chcete aloe rozmnožit, oddělte odnožující se výhonky, nechejte je dva dny zaschnout a pak je zasaďte do směsi písku a kompostu.

Aloe jako univerzální domácí lék
Průzračný gel z dužnatých listů rostliny používali k léčebným účelům již staří Sumerové a Egypťané, aloe si cenili i ve starém Řecku, Římě. Tato pouštní rostlina dovede přežít několik let, i když je vytržena ze země – díky dužině listů plné výživných i minerálních látek. A právě tato dužina má řadu velmi příznivých účinků na lidský organismus, které potvrdily i moderní studie.
Hojí popáleniny
List rozřízněte a gel přiložte či rozetřete na postižené místo. Účinnější jsou nejméně 3 roky staré rostliny. Gel z listů kůži dezinfikuje, zvlhčí ji, chrání a přímo podporuje tvorbu nových, zdravých kožních buněk, i prokrvení postiženého místa. Tím hojení nejen velmi urychlí, ale také zabraňuje tvorbě jizev. Pokud si přiložíte na postižené místo ihned, zabráníte tvorbě puchýřů a utišíte bolest.

Pro léčivé účinky se používají tři druhy aloe

Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe kapská (Aloe ferox)
Aloe stromovitá (Aloe arboretscens)

f50170376

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jelikož dříve nebyla Aloe Vera tak dostupnou rostlinou jako nyní, pěstovaly naše babičky příbuznou Aloe arborescens – Aloi stromkovitou. Tento druh vytváří kmínky, které mohou mít v přírodě výšku 140 – 210 cm, roste keřovitě. Listy jsou užší, tmavě zelené se zubatými okraji. Velmi dobře snáší zpětný řez, kdy zastřižený kmínek obráží, rozvětví se a vrcholové výhony můžeme nechat zakořenit a vypěstovat si tak nové sazenice. Pěstební podmínky jsou stejné, jako u Aloe vera, léčivé účinky jsou podobné.
Aloe je pohledná, odolná a navíc léčivá pokojová rostlina. Vydrží i týdny bez zálivky, neboť pochází z nehostinné pouště. Dužnaté listy schovávají mnoho vody i cenných látek, proto je lidé odedávna využívají pro léčení a podporu zdraví. Aloe je zkrátka živá lékárna v květináči.

Aloe vera (Aloe pravá)
Pochází z Kanárských ostrovů. Patří mezi cizosprašné rostliny a tudíž pro získání semen je třeba dvou kvetoucích, nepříbuzných rostlin. Má léčivé účinky. Do 3 let se zvětšují. Bez rizik můžeme tekutinu vytékající z uříznutého listu použít k hojivým účinkům povrchových ran. Vytváří krátký stonek s velkým množstvím dužnatých zelených listů. Kraje pokrývají zoubky. Žluté květy vykvétající v hroznu vykvétají nad nejvyššími listy. Pěstují se jako jiné Aloe při dostatku světla, tepla a s malou zálivkou. Přezimuje při teplotách 15 – 18°C.
Chrání a pročišťuje trávicí systém a optimalizuje trávení
Pokud vlastní aloi chcete užívat vnitřně, musíte oddělit vnitřní část dužiny od vrstvy, která se nachází těsně pod povrchem listu. Ta obsahuje hořkou latexovou mízu, jejíž účinky jsou silně projímavé a mírně toxické. Při komerční výrobě šťávy se odstraňuje. Aloe je účinná při trávicích problémech, nepravidelnosti, zácpě. Mukopolysacharidy obsažené ve šťávě z aloe brzdí růst kvasinek, množení virů i nežádoucích bakterií, zároveň chrání sliznice trávicího ústrojí. Trávení napomáhá i řada obsažených enzymů. Aloe je blahodárná při žaludečních vředech. Pokrývá je ochrannou vrstvou, podporuje i činnost buněk tvořících ochranný sliz a napomáhá postupnému hojení vředů. Komplex účinných látek, především mukopolysacharidy, podporují bílé krvinky k množení, větší aktivitě a vyšší produkci protilátek i protizánětlivé látky prostaglandinu. Důležitý je i obsah esenciálních aminokyselin, vitamínů (A, B1, B2, B6, B12, C, PP, E, kyseliny listové, niacinu, beta karotenu), cholinu a minerálních látek, jako je vápník, draslík, hořčík, sodík, chrom, měď, železo, zinek, mangan.

f51695736

Další okrasné druhy aloe
Jako pokojová rostlina se pěstuje také aloe pestrolistá (Aloe variegata) s pruhovanými listy. Pochází z Jižní Afriky a je o trochu vláhomilnější nežli aloe vera, ale pouze v létě.
Aloe jucunda má ostnité listy a pěkně tato rostlina kvete.
Aloe humilis má listy zbarvené modrozeleně.
Pokud vlastní aloi chcete užívat vnitřně, musíte oddělit vnitřní část dužiny od vrstvy, která se
nachází těsně pod povrchem listu. Ta obsahuje hořkou latexovou mízu, jejíž účinky jsou silně projímavé a mírně toxické. Při komerční výrobě šťávy se odstraňuje. List rozřízněte a gel přiložte či rozetřete na postižené místo. Účinnější jsou nejméně 3 roky staré rostliny.

Pin It

Napsat komentář

Cesta k poznání přírody. Příroda je všude kolem nás. Příroda uspokojí i naše chuťové buňky. Potěší naše oči, sluch, čich i chuť k něčemu zdravému a chutnému.