Zázvor

Zázvor

Zázvor lékařský
Zázvor lékařský – (Zingiber officinale)
je tropická vytrvalá rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, proto na jeho čerstvé dužnaté oddenky narazíte nejčastěji u stánku zeleninových asijských prodejců. Z těchto oddenků se získává olej zázvorový esence, ale používají se právě i v kuchyni léčitelství.
V období viróz nachlazení nezapomeňte mít doma čerstvý zázvor. Pomůže posílit imunitu, navíc si do jídelníčku zařadíte chutný nápoj. Je totiž vyzkoušené, že když se ho naučíte konzumovat, zimu budete mít pod kontrolou.
Můžete ho koupit i sušený mletý, nejaromatičtější ovšem je čerstvý. Vybírejte spíše menší světlejší okrajové oddenky, jsou šťavnatější jemnější.

Jak oddenky zpracovávat?
V čerstvém stavu zázvor připomíná světle hnědý kořen členitý, který po rozkrojení odhalí světle či zářivě žlutavou dužinu. Po nastrouhání na jemném struhadle, okamžitě rozvine svoji typickou vůní, již mají na svědomí zázvorové silice éterické oleje, pálivou výraznou chuť pak gingerol. Mladé oddenky chutnají kořenitě, ale podstatně jemněji než oddenky starší, Které dřevnatí, jsou vláknité chuťově ostřejší.
Po usušení (sušené kousky nebo prášek) je zázvor ještě štiplavější než čerstvý, před použitím se doporučuje ho namočit. Jedna čajová lžička sušeného zázvorového prášku přitom odpovídá zhruba jedné polévkové lžíci jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru.

Využití zázvoru v kuchyni
Hlavně v Indii Číně se zázvor v čerstvém i sušeném stavu používá již po tři tisíciletí nejen jako lék, ale každodenně jako cenná kulinářská ingredience, protože dodává pokrmům pikantní citrónovou příchuť. V sušeném stavu se díky tomu stal nedílnou součásti řady orientálních směsí koření, například Kari, Které je ideální do masitých rybích pokrmů, do marinád na zvěřinu.
Stejně tak se sušený zázvor přidává do pekařských cukrářských výrobků, nejen do perníku sušenek, pro dobré trávení si ho můžete přidat i do domácího chleba. Vhodný je i do marmelád a džemů, protože jeho báječné ostrá chuť se hodí k ovoci, jako je například ananas, angrešt, jablka či hrušky. Používá se také na výrobu likérů sirupů.

První Pomoc při prochladnutí
Přijdete promrzlí z vycházky, z lyží či ze zahrádky vypadá na přinejmenším na rýmu nebo kašel? Ponořte nohy do horké lázně s přídavkem zázvorové šťávy (případně připravte si koupel stejně jako čaj). Nechte nohy napařit, pak je teple zabalte, chvíli odpočívejte, dejte si zázvorový čaj s medem a je po nachlazení.
Když vás začne trápit rýma, nebo kašel, dopřejte zázvorovou koupel celému tělu. Stále pijte zázvorový čaj. Prohřeje vás, uvolní ucpaný nos.
Rada: rádi pijete jiný bylinkový čaj, přidejte si do něj alespoň zázvorový sirup, prohřeje vás stejně.

Zázvorový čaj jako prevence
Zázvor je antiseptický, protihorečnatý protizánětlivý. Čajem, Který připravíte zalitím půl lžičky mletého zázvoru čtvrt litrem vody vřele, preventivně zabojujete proti chřipkám, nachlazení, bolestem hlavy i cestovním žaludečním nevolnostem. Po 5 minutách čaj přeceďte a po mírném vychladnutí Přidejte lžičku medu čerstvou citrónovou šťávu.
Zelený čaj se zázvorem na hubnutí
Půl čajové lžičky nastrouhaného, jemně nasekaného nebo na plátky nakrájeného čerstvého zázvoru lžičku zeleného čaje zalijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte 5 minut louhovat, přeceďte. Ochutit můžete opět medem citrónovou šťávou.
Získáte také pomocníka při odbourávání nežádoucích tukových polštářků

Dávkování zázvoru si upravte podle vlastní chuti, nikdy by po něm neměla nepříjemné pálit ústa.
Recept na domácí zázvorový sirup
Hustý sirup připravíte z čerstvého zázvoru, přírodního cukru, vody. Snažte se zachovat základní poměr vody a cukru 1:2. „Síla“ sirupu pak bude záležet na množství přidaného zázvoru (na půl litru vody 1 kg cukru by měl stačit 50 až 100 gramový kousek oddenku). Čerstvý zázvor nakrájejte na tenké plátky, přidejte cukr a vodu, za stálého míchání vařte asi 15 minut. Poté stáhněte z plotny, nechte ještě asi čtvrt hodiny louhovat, poté sceďte sirup naplňte do lahví. Vyvařený zázvor můžete nechat usušit, dá se cucat podobně jako kandovaný, nebo ho lze nahrávat do salátů. Hřejivou chuť zázvorového sirupu oceníte pokaždé, když si ho přidáte do čaje.
zvracení (říháni, pálení žáhy, nadýmání apod.)..
* Užívá se také jako prevence mořské nemoci nevolnosti a při jízdě dopravními prostředky (spojené i se studeným pocením a závratěmi), kdy se doporučuje začít se zázvorovou kúrou zhruba 3 až 4 hodiny před odjezdem. Je na vás, zda budete pít čaj, užívat ho v tobolkách, nebo raději cucat kandovaný zázvor.
* Protizánětlivé analgetické účinky zázvoru vám mohou pomáhat i utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů, například u revmatické artritidy. Lze ho opět užívat čerstvý, sušený i v tobolkách z lékárny či prodejny zdravé výživy.
* Při svalových bolestech se doporučuje navíc vmasírovat do bolestivých míst několik kapek zázvorového oleje smíchaných se lžičkou mandlového oleje nebo jiného neutrálního masážního oleje.
* Díky vám protizánětlivým vlastnostem zázvor pomůže ulevit od křečí průdušek při nachlazení chřipce, proto často lidoví léčitelé doporučují ke zmírnění bolesti na prsou žvýkání čerstvého zázvoru, pití zázvorového čaje nebo užívání lžíce medu promíchané s vymačkanou šťávou z čerstvého zázvoru.
* Při bolestech v krku zkuste cucat kandovaný zázvor. Protože má antiseptické účinky, může vám pomoci podobně jako drahé pastilky z lékárny.

Pin It

Napsat komentář

Cesta k poznání přírody. Příroda je všude kolem nás. Příroda uspokojí i naše chuťové buňky. Potěší naše oči, sluch, čich i chuť k něčemu zdravému a chutnému.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat