Rostliny

Kolem nás je spousta rostlin, jak pro okrasu, tak pro užitek. Napíši o některých z nich zde. Třeba to někomu pomůže v péči o svou rostlinu, keř či strom které má doma nebo v zahradě.

 

Jehličnaté stromy

Jedle, cedr

Abies-arnoldiana:Jan-Pawel-II
Tato jedle dorůstá v 10 letech do výšky kolem 5 – 6 m. jehlice jsou zelené, zespodu křídově bílé. Šišky se objevují přibližně po 3 – 5 roku růstu.Potřebuje slunečné stanoviště. Na mráz je odolná dostatečně. Hodí se do parkové výsadby a v okrasných zahradách jako soliterní strom.

 

Abies-balsamea: Nana

Už podle koncového označení „Nana“ poznáme že jde o zakrsle rostoucí druh jedle, která v dospělosti dosahuje 1 m výšky a 1,5 – 2 m šířky. Roční přírůstek je 3 – 5 cm. Vytváří polokulovité až kulovité tvary, jehlice jsou tmavě zelené s nádechem do šedivé barvy. Vyžaduje kypré, vlhčí půdy se stanovištěm na slunci nebo v polostínu. Špatně snáší přísušky a vedra, v zimě je plně mrazuvzdorná. Vhodné použití je do skalek, vřesovišť, ale i nádob.

Abies-balsamea:Piccolo
Tato jedle je zakrsle kulovitě rostoucí kultivar jedle balzámové. Dorůstá do výšky kolem 40 cm, přičemž za rok má přírůstek pouhé 2 – 3 cm. Její šířka zřídka dosahuje 50 cm. Jehlice mají tmavozelenou barvu, jsou drobné a vyrůstají z hnědých pupenů. Odrůda pochází z Německa. V našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorná. Původní strom abies balsamea je střední velikosti, přibližně 15 – 25 m výšky s pryskyřičnatým pupenem. Jehlice křehké které jsou na větvích uspořádány do písmene V.Jsou 15 – 25 mm dlouhé.na líci jsou tmavozelené, s dvěma bílými proužky na rubu jehlic a mají silnou balzámovou vůni. Původní strom abys balsamea pochází pravděpodobně z oblastí Severní Ameriky.

Abies-concolor
Tato jedle je vysoká kolem 25 m a jako solitéra bývá odspodu silně zavětvená. Jehlice má srpovitě zahnuté 40 – 60 mm dlouhé.Barva jehlic je na obou stranách stříbřitě modrozelená. Je vhodná do městské výsadby, snáší dobře sucho. Je plně mrazuvzdorná. Jedle pochází z USA.

Fir-concolor_Compacta

Abies-concolor:Compacta
Tato zakrslá jedle se stříbřitě modrým jehličím a nepravidelně rostoucím keřovitým habitem dorůstající do výšky 2,0 – 3,0 m si ponechává nádherně pravidelný kuželovitý tvar. Větvičky jsou hustěji uspořádány než je tomu u původního druhu této jedle.Roční přírůstky se pohybují kolem 3 – 5 cm.Jehlice mají stříbřitě modrou barvu.Velikost jehlic se pohybuje kolem 25 – 45 mm Růst je pomalý nepravidelně pyramidální..Půdy písčitohlinité, propustné. Stanoviště slunné až polo stinné.

Abies-koreana
Tato korejská jedle je jeden z nejoblíbenějších jehličnanů okrasných zahrad. Její jehlice jsou krátké a lesklé, sytě zelené na lícu a stříbrné na rubu. Již jako mladá se zdobí modrofialovými vzpřímenými šiškami. Její tvar je pravidelně pyramidální, není nutné ji zaštipovat. V jakékoli kompozici vypadá velice uhlazeně a efektně.Jedná se o dřevinu vhodnou do malých zahrad, neboť roste pomalu a obvyklá výška rostlin pěstovaných ze selektovaných semen ve školkách je kolem 3-4m na výšku. V plné dospělosti (za mnoho desítek let), pokud má dostatek prostoru v parku nebo volné přírodě, může být až dvakrát vyšší a až 3m široká. Nejlépe jí vyhovuje plné slunce a vlhká, mírně kyselá zem. Snáší vítr, nesnáší přemokření. Plně mrazuvzdorná do min. -29°C

Abies-korejské

Abies-koreana:Brevifolia
Tento kultivar je úzce pyramidálně rostoucí s krátkými jehlicemi, které jsou 5 – 7 mm dlouhé. Jedle je hustě zavětvená s ročním přírůstkem mezi 3 – 8 cm. Má kuželovitý tvar. Jehlice jsou tmavozelené na rubu stříbřitě bílé Šišky jsou menší než je tomu u původního druhu a mají fialovou barvu. Zajímavá jedle, jako soliterní strom, vhodná i do skalek. Pochází z Německa. Je mrazuvzdorná.

Abies-koreana:Silberlocke
Jde o pomalu rostoucí jedli s výraznými jehlicemi. Jehlice mají zakroucený tvar, takže je patrná stříbřitá spodní strana z našeho pohledu a dodává tím této jedli stříbřité zabarvení. Jedle dorůsta zhruba do 5 m výšky s šířkou kolem 2 m.I tato jedle pochází z Německa. Syn.Abies koreana „Horstmann´s Silberlocke“. Je dostatečně mrazuvzdorná.

Abies-lasiocarpa:Compacta
Tato jedle je široce kuželovitý a kompaktně rostoucí kultivar s hustě uspořádanými větvemi.jehlice jsou 10 – 25 mm dlouhé a mají výrazně stříbřitou barvu s výraznou bílou barvou pruhů na spodní straně. Roční přírůstek kultivaru je okolo 8 cm. Dorůstá do výšky kolem 5 m s šířkou přibližně 2 m. Kultivar pochází z Holandska, jako jeden z nejpěstovanějších druhů od roku 1900. Je plně mrazuvzdorná do – 35 C.

Abies-nordmanniana
Původní strom dorůsta do výšky 25 – 35 m. od spodu je plně zavětven. Pupeny jsou bez pryskyřice, hustě nahloučené a mají 20 – 30 mm dlouhé jehlice, které jsou lesklé s dvěma stříbřitými proužky na rubové straně.jedle pochází pravděpodobně z Kavkazu. Dobře se jí daří ve středních polohách. Nemá ráda sucho. Je mrazuvzdorná.

Abies-nordmanniana

Abies-nordmanniana:Golden-Spreader
Tento kultivar je pomaleji nepravidelně a hnízdovitě rostoucí s ročním nárůstem kolem 5 – 6 cm. Dorůsta do zhruba 60 cm výšky s šířkou 80 cm. Jehlice jsou velké od 10 do 25 mm. Při rašení jsou světložluté na konci vegetace dostávají světle zelenou barvu. Dobře se jí daří v polostínu. Kultivar pochází z Holandska.kde byl šlechtěn někdy před rokem 1961. Syn. Abies nordmanniana „Aurea-Nana“. Je dostatečně mrazuvzdorná.

Abies-pinsapo:Glauca
Kultivar má normální vzrůst podobající se původnímu druhu této jedle. Ve stáří 30 let dosahuje výšky kolem 9m při šířce 4,5 m.Šišky má červenavé, které pohledově kontrastují se zelenomodrými jehlicemi. Jehlice mají voskovitý nádech. Kultivar je tolerantnější k růstovým podmínkám, než původní druh. Pochází z Francie a je plně mrazuvzdorná.

Abies-procera:Glauca
Původní druh Abies procera je strom se štíhlou kuželovitou korunou, pryskyřičnatými pupeny a jehlicemi 28 – 38 mm dlouhými. Mají modrozelenou barvu. Atraktivní jsou na tomto stromu šišky velikosti 15 – 25 cm dlouhé. Kultivar Abies procera – Glauca je stromek s kuželovitým tvarem, podobný původnímu druhu. Jehlice má modrobílé. Kultivar roste v mládí spíše keřovitě. Dorůsta do zhruba 8 m výšky pří šířce kolem 3,5 m.tak jako původní druh i tento kultivar má výrazné šišky, které zvyšují jeho atraktivnost ve výsadbách. Strom je mrazuvzdorný a pochází z Anglie kolem roku 1863.

Abies-procera_Glauca

Abies-veitchii
Tato jedle dorůstá do výšky kolem 25 m. Má kuželovitý tvar koruny. Větve této jedle jsou kratšího vzrůstu a vyrůstají vodorovně od kmene. Jehlice jedle jsou 20 – 25 mm dlouhé a mají lesklou tmavě zelenou barvu. Strom pochází z japonska. Má raději vlhčí, humóznější a kyselejší půdu. Nesnáší příliš vápenitou půdu je mrazuvzdorná v našich podmínkách. Od tohoto druhu je známá spousta kultivarů a čarověníků pocházejících i z České republiky

Cedrus trew – cedr

Cedry jsou stálezelené jehličnany. Velká většina jich pochází z jihu, takže nám mohou připomínat exotickou dovolenou v našem koutě zahrady. Některé druhy pocházejí také z Himalájí. Pro zdárné pěstování u nás je vhodné znát kultivary těchto jehličnanů, aby se pěstování v našich podmínkách stalo úspěšným. Pro zdárné zvládnutí zimních podmínek je dobře vědět, že cedr potřebuje do zimy dobře vyzrát ve dřevě i v kořenech. Je třeba mu zajistit dobře propustnou půdu a slunné, spíše sušší stanoviště. Cedr se u nás pěstuje v několika barevných kultivarech a jsou zapsány i čarověníky s Českým názvem. (Cedrus libani „Jakl“WB ). Pochází z původního druhu Cedru libanonského.

Cedrus-deodara:Karl-Fuchs
Tato jedle dorůstá do výšky kolem 25 m. Má kuželovitý tvar koruny. Větve této jedle jsou kratšího vzrůstu a vyrůstají vodorovně od kmene. Jehlice jedle jsou 20 – 25 mm dlouhé a mají lesklou tmavě zelenou barvu. Strom pochází z japonska. Má raději vlhčí, humóznější a kyselejší půdu. Nesnáší příliš vápenitou půdu je mrazuvzdorná v našich podmínkách. Od tohoto druhu je známá spousta kultivarů a čarověníků pocházejících i z České republiky

Cedrus-libani
Libanonský cedr je vzrůstný jehličnan, jehož tmavozelené jehlice mají lehký nádech do modrozelené a trochu připomínají modřín, ale neopadávají. Větve rostou hustě již od země a pokud je vysazen v menší zahradě nebo poblíž budov, spodní větve často na podzim odřezávají, aby byl pod stromem prostor. S věkem tvoří typická, téměř vodorovná patra větví nepravidelně se rozbíhající do stran, kde se pod vlastní tíhou mohou mírně sklánět. Každý kus je nenapodobitelný exemplář. Cedry jsou stromy vysoké, přesto se často setkáváme s jejich výsadbou v nahuštěných italských městech, kde se jeden mohutný strom tyčí hned nad několika domy a při vyřezaných spodních větvích tvoří příjemný, světlý stín. Přestože mrazuvzdornost libanonského cedru je vysoká, nedoporučujeme jej do hornatých regionů s dlouhotrvajícími mrazy ani do mrazových kotlin. Pokud při tuhých zimách zmrzne a opadá část jehličí, na jaře strom obvykle spolehlivě obráží. Snáší jakoukoli dobře odvodněnou zem, i vápenitou. K dobrému růstu potřebuje dostatek slunce a prostoru, kde vyniknou jeho větve. Ve své domovině – oblasti od Libanonu po Turecko – dorůstá až 30m, u nás zřídkakdy přesáhne 20m. I tento původní druh zahrnuje několik známých kultivarů menšího vzrůstu. Mrazuvzdorný do min. -27°C.

Cedar-Liban

Rododendrony se azálky

Augustus Lamken Williamsianum – hybrid.
Je statného, široce vzpřímeného a kompaktního vzrůstu. Rostlina v 10 letech dorůstá do výšky 120 cm se šířkou kolem 150 cm. Listy má vejčité, svěže zelené barvy. Květy jsou velké kolem 8 cm s růžovou barvou, které je uvnitř načervenalá svojí kresbou. Rostlina je celkem mrazuvzdorná. I v zimě je potřeba zajistit vláhu, aby rostlina neuschla. Jako všechny rododendrony a azalky potřebuje dobře propustnou půdu s dostatkem rašeliny. Doba kvetení je v květnu a červnu.

Bad Eilsen Repens – hybrid.
Rostlina je nízkého vzrůstu. Má kompaktní, ploše kulovitý tvar. Ve stáří deseti let je její výška kolem 80 cm s šířkou kolem 130 cm. Má oválné listy, podlouhlého tvaru a svěže zelené barvy. Květy jsou velikosti kolem 6 cm s lehce šarlatovou barvou. Zimní poupata na této rostlině jsou efektně hnědočervená. Květenství je vzdušné. Dobrá mrazuvzdornost rostliny. Potřebuje dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Kvete v měsíci květnu.

Baden Baden Repens – hybrid.
Je nízkého, ale robustního, ploše kulovitého vzrůstu. Rostlina ve stáří deseti let dorůstá do výšky přibližně jednoho metru s šířkou téměř jedena půl metru. Má široké oválné listy s temně tmavě zelenou barvou. Listy jsou poněkud stočené. Květy jsou velikosti asi 7 cm s temně červenou barvou. Květenství je vzdušné. Mrazuvzdornost se uvádí, jako uspokojivá. Potřebuje dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Kvete v měsíci květnu.
Belle Heller
Tato rostlina je většího vzrůstu. Ve stáří kolem deseti let dorůstá do výšky kolem dvou metrů s šířkou asi 1,6 m. listy má kožovité, podlouhlé a kopinaté, tmavě zelené barvy. Květy jsou ve velikosti asi 8 cm. Jsou široké, bílé barvy se žlutou barvou na horním plátku květu. Květenství je hustě kulovité. Mrazuvzdornost rostliny je dobrá. Potřebuje dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Kvete v měsících květnu červnu.

Catawbiense Boursault
Vzrůst je už od mladých rostlin hustý a statný. Je široce kulovitý s větvením až k zemi. Rostliny ve stáří kolem 25 let dorůstají do velikosti kolem 2,5m s šířkou kolem 2,7m. listy má elipčitého tvaru, svěže zelené barvy. Jsou tupě zaoblené. Květy jsou velikosti kolem 7 cm. Mají světle lilákovou barvu se slabě zelenožlutou či nahnědlou kresbou. Květenství jsou hustá a široce pyramidální. Mrazuvzdornost rostliny je dobrá. Potřebuje dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Rostlina se může přirychlovat. Kvete v měsících květen a červen.

Cunningham´s White
Je robustnějšího,kulovitého, kompaktního vzrůstu. Zavětvení rostliny je až k zemi. Rostlina ve stáří kolem dvaceti let dorůstá do velikosti kolem 180 cm se stejnou šířkou. Listy jsou užší, elipčité až kopinaté. Jsou hladké světle zelené barvy. Květy mají velikost asi 6 cm a jsou čistě bílé se žlutohnědou kresbou. Květenství rostliny je vzdušné. Rostlině se daří i v horších půdách, ale miluje substrát s dostatkem rašeliny a dobře propustný. Dá se použít do skupin na živé ploty. Mrazuvzdornost rostliny je dobrá. Kvete v měsíci květnu.

Ehrengold
Je široce vystoupavého kulovitého a uzavřeného vzrůstu. Rostlina ve stáří asi deseti let je vysoká kolem jednoho metru s šířkou přibližně jednoho a půl metru. Má podlouhlé vejčité listy s leskle zelenou barvou. Rozkvétající květy velikosti 5 cm jsou světle žluté barvy s lososově růžovým nádechem. Později přechází barva do čistě světle žluté. Tvoří ploše kulovité květenství. Mrazuvzdornost rostliny je uspokojivá. Substrát potřebuje dobře propustný s dostatkem rašeliny. Kvete v měsících květen a červen.

Erato
Má široce kompaktní vzrůst. Desetiletá rostlina svou výškou dosahuje do 1,5m se stejnou šířkou. Má podlouhlé, lehce zvlněné listy, světle zelené barvy.Květy jsou velikosti asi 8 cm. Jsou široké s temně červenou barvou a mírně zkadeřené. Květenství je kulovité a velmi husté, pevné. Mrazuvzdornost rostliny je dobrá. Potřebuje dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Mezi červeně zbarvenými odrůdami je hodnocena, jako velice efektivní. Kvete v měsících květen a červen.

Kalinka – Yakushimanum – hybrid.
Vzrůstem je rostlina široce kulovitého, kompaktního tvaru. Je zavětvená až k zemi. Rostlina ve věku deseti let dorůstá do výšky kolem 70 cm s šířkou kolem 1,5m. listy má podlouhlé, vejčitého vypouklého tvaru. Jsou lesklé se světle zelenou barvou. Květy velikosti 7 cm mají světle červenou barvu s vnitřkem růžové, v pozdějším kvetení bělavě růžové.Květenství je kulovité. Mrazuvzdornost rostliny je uváděna jako velmi dobrá. Substrát potřebuje dobře propustný s dostatkem rašeliny. Kvete v měsících květnu a červnu.

Campsis a Clematis – trubač a plamének

Campsis-radicans – (trubač kořenující)

Je popínavá rostlina, listy má vstřícné, kopinaté, lichozpeřené, okraj listu jsou pilovité, květenství lata, plody tobolky, na pergoly nebo treláže, má nápadné květy, dorůstá i do 10 m výšky. Pochází ze Severní Ameriky. Doba kvetení je červenec,srpen,září.listy na zimu opadávají. Potřebuje slunečné stanoviště.

Campsis radicans-: Flava – trubač, křivouš kořenující

Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol, treláží, plotů a zídek, neboť jako poměrně rychle a snadno rostoucí liány dokáží během pár let vytvořit hustou kulisu zeleného olistění a množství květů. Od základní formy campsis radicans byl odvozen tento kultivar „Flava“ (nebo Yellow Trumpet), který většinou ke konci července vykvétá sytě zlatožlutými květy ve tvaru trubek o délce 5-7 cm, na pozadí jasně zelených, lichozpeřených listů.Výhony dokáží být velmi dlouhé a pokud chcete udržet tuto popínavou rostlinu menší, stříhejte ji na jaře po mrazech, v žádném případě v sezóně, neboť kvete na koncích letorostů, takže byste se připravili o poupata. Jakmile se dostane ke zdi, trámu nebo jiné opoře, začne tvořit příčepivé kořínky a jedná-li se o měkký, porézní materiál, velmi snadno se chytí. Přesto doporučujeme prvních pár výhonů připevnit, neboť sám neumí oporu ovíjet. Má dužnaté kořeny, které si poradí s dočasným nedostatkem závlahy, takže pozor na přelití, mohly by je napadnout plísně. Zem potřebuje mírně vápenitou, nedoporučujeme kombinovat s keři či stromy, které sázíte s rašelinou. Pro dobré kvetení potřebuje teplou a slunečnou polohu na jižní straně.

Clematis – klematis (plamének)
Na původním stanovišti bývají jako stálezelené nebo opadavé keře, které se pnou po skalách, stromech nebo jiných oporách. Jsou nádherné svým květenstvím různých barevných odstínů.potřebují dostatek slunce
Pozor!!! Český název „ plamének „, což je Český název pro tento rod, tedy „Clematis „ (klematis) si někdo může splést také s Českým názvem „ plamenky „ jimž jsou pojmenovány floxy. Latinsky „flox paniculata“, česky „plamenky latnaté“ – trvalky s pestře vybarvenými květy. Takže klematis nebo plamének – Clematis, kdežto plamenky se označují floxy – Phlox paniculata. Asi jsem to nenapsal příliš odborně, ale snad pro orientaci to stačí.

Clematis: Błękitny-Aniol

Potřebuje alkalickou nebo neutrální půdu a plné slunce. Snese i polostín.. Jeho květenství je světle modré v létě. Konečná výška se pohybuje kolem 2,5 m s šířkou asi 1 m. Do této velikosti doroste asi 2 – 5 let. Půda musí být vlhká, ale dobře odvodněná to znamená s dobrou drenáží, aby neuhníval kořen.

Clematis: Dr Ruppel

Dr.Ruppel je plamének se světle růžovými květy a tmavě růžovými pruhy napříč okvětními plátky. Jsou 10-15 cm velké a kvetou bohatě během léta.Patří do skupiny 2, jejíž květy se objevují ze začátku léta na bočních výhonech loňského dřeva; a ve druhé fázi na konci léta a ze začátku podzimu již na vrcholech nových přírůstků. Na začátku jara vyřežte všechny suché a slabé výhony a ponechte jen silné. Boční výhony seřízněte až k páru viditelných, silných pupenů. Poslouží jako konstrukce pro tvorbu časně letních květů v další sezóně.Plaménky mají rádi hlubokou, živnou půdu, vlhko a stín na kořeny. Sázejte je do polostínu nebo na plné slunce s tím, že k jejich kořenům vysadíte jiné rostliny, které budou stínit jeho kořenům a tím udržovat zem chladnou. Nové rostliny vysazujte tak, aby vrchní část kořenového byla ještě asi 8 cm pod zemí, čímž zajistí tvorbu nových silných kořenů a nebudou vadnout. Pěstujte jej mulčovaný a každoročně na konci zimy přidejte trochu kompostu nebo jiného hnojiva. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.

Clematis: Emilia Plater

Clematis Emilia Plater kvete zajímavými květy v kombinaci světle a tmavě fialové barvy. Clematis neboli plamének je vytrvalá a popínavá rostlina. Svými úžasnými květy zkrášlí každou zahradu, pergolu či starý plot. Výborně se jí daří na sluníčku, ale snese i mírný polostín.Plamének sázíme na světlé, před větrem chráněné místo. Je vhodné k němu umístit oporu. Rostlině vyhovuje propustná, humózní půda, která nesmí být kyselá a vydatná zálivka.

Clematis Etoile Violette

Patří do skupiny pozdních velkokvětých kultivarů. V létě a na počátku podzimu vytvářejí květy na letošních výhoncích. Je opadavá se světle až středně tmavými listy. Listy jsou kolem 12 cm dlouhé. Tento kultivar se řadí v této skupině mezi drobnokvěté. Od poloviny léta do podzimu kvete jednoduchými fialově purpurovými květy, které mají mělce miskovitý tvar a velikost kolem 7 cm. Mají žluté prašníky. Dorůstá do 3 – 5 m výšky při šířce asi 1,6 m. jsou mrazuvzdorné až zimovzdorné. Pěstuje se v humózním, úrodném substrátu, nejlépe na plném slunci, ale snese i polostín. Půda má být propustná. Na zimu je dobré plaménky mulčovat vyzrálým kompostem a mulčovat kůrou.

Clematis: General-Sikorski

Patří do skupiny která zahrnuje kultivary velkokvěté, kvetoucí od počátku do poloviny vegetační sezóny. Květy se vytvářejí od pozdního jara do počátku léta. Kvetou na postranních výhonech loňských letorostů v polovině a na konci léta na letošních letorostech. Tento kultivar je statná popínavá rostlina se zahájením růstu uprostřed vegetační sezóny. Rozkvétá na počátku léta květy velikosti až 15 cm. Květ má překrývající se modré kališní lístky a krémově zabarvené prašníky. Dorůstá do zhruba 3 m výšky s šířkou rostliny kolem 1 m. Rostlina je zimovzdorná až mrazuvzdorná. Na zimu je vhodné mulčovat vyzrálým kompostem a kůrou.

Clematis: Gipsy-Queen

Tento kultivar se zařazuje mezi statné pozdní velkokvěté popínavé rostliny. V létě kvete jednoduchými květy o velikosti zhruba 12 cm. Má překrývající se sametové purpurově fialové kališní lístky a tmavě červené prašníky. Roste do zhruba 3 m výšky s šířkou rostliny kolem 1,5 m. Rostlina je mrazuvzdorná. Vhodný je mulč pro zimní období. Z jara rostlinu přihnojíme dobře vyzrálým kompostem. Pro udržení vlhkosti je dobré mulčovat kůrou. Substrát však potřebuje dobře propustný s drenáží.

Clematis: Jackmanii

Patří mezi pozdní velkokvěté kultivary. Tato popínavá velkokvětá rostlina rozkvétá uprostřed a na konci léta. Rostlina má četné jednoduché,sametové květy tmavě purpurové barvy o velikosti zhruba 10 cm. Má světlé zelenavě hnědé prašníky. Dorůstá do zhruba 3 m výšky s šířkou kolem 1 m. Tato rostlina je mrazuvzdorná. Substrát potřebuje humózní, úrodný, dobře propustný. Snese plné slunce i polostín. Stín je vhodný hlavně u kořenů rostliny.

Clematis: Jan-Pawel-II

Tento kultivar pnoucí rostliny patří také mezi pozdní velkokvěté. Rostlina kvete špinavě bílými květy s růžovým nádechem o velikosti 8 – 11 cm. Květ má výrazné červené prašníky. Na konci léta má každý kališní lístek této rostliny středový růžový pruh. Dorůstá do zhruba 3 m výšky s šířkou kolem 1 m. Rostlina je zimovzdorná až mrazuvzdorná. Na zimu je ovšem vhodný kryt kořenů důležitý. Je dobré rostlinu mulčovat dobře vyzrálým kompostem a kůrou. Na jaře přihnojíme ještě jednou.

Clematis: Kardynal-Wyszynského

Rostlina patří mezi pozdní velkokvěté popínavé kultivary. Rostlina v létě kvete jednoduchými karmínovými květy velikosti mezi 8 – 10 cm. Prašníky má tmavě kaštanově hnědé. Dorůstá do 2 – 3 m výšky s šířkou kolem 1 m. Rostlina je mrazuvzdorná. Na zimu je vhodný kryt mulčem.

Clematis: Paní-Cholmondeley

Kultivar patří mezi rané velkokvěté popínavé rostliny. Na počátku léta kvete jednoduchými světle modrými květy s levandulovým nádechem. Velikost květů se pohybuje kolem 14 – 19 cm. Má široce oddělené kališní lístky a má světle čokoládově hnědé prašníky. Rostlina dorůstá do výšky zhruba 2 – 3 m s šířkou kolem 1 m. Je zimovzdorná až mrazuvzdorná. Na zimu je vhodný mulč. Jako všechny plaménky potřebuje dobře propustnou humózní půdu a dostatek slunce při květu. Kořenový krček je lepší držet zastíněn, takže spodek rostliny snáší zastínění.

Clematis, Niobe

Tento kultivar patří mezi robustní velkokvěté popínavé rané odrůdy plaménků. Rostlina kvete během celého léta jednoduchými sytě tmavě červenými květy o velikosti 9 – 15 cm. Kališní lístky má tečkované a prašníky žluté. Rostlina doroste do výšky 2 – 3 m s šířkou kolem 1 m. Tento plamének je zimovzdorná až mrazuvzdorná rostlina. Na zimu je vhodný mulč a přihnojení.

Clematis-polsko-Spirit

Rostlina je pozdní drobnokvětá popínavá odrůda s tmavozelenými listy. Kvete od poloviny léta do podzimu jednoduchými sytě purpurově modrými, mělce miskovitými květy velikosti 4 – 8 cm. Prašníky má červené. Dorůstá do 5 m výšky s šířkou kolem 2 m. Je mrazuvzdorná. Na zimu je vhodný mulč a přihnojení dobře vyzrálým kompostem. V době vegetace slunečné stanoviště až polostín. Dobře propustný substrát s dostatkem živin.

Clematis: předseda

Jde o průběžně kvetoucí ranou, velkokvětou popínavou rostlinu. Na počátku léta kvete jednoduchými sytě purpurovými květy o velikosti 10 – 15 cm s naspodu stříbrnými. Má červené prašníky. Dorůstá do výšky zhruba 2 – 4 m s šířkou kolem 1,5 m. Rostlina je zimovzdorná až mrazuvzdorná. Na zimu je vhodný mulč spodku rostliny u krčku. Potřebuje dobře propustný a humózní substrát pro zdárný vývoj.

Clematis: Varšava-Nike

Tento plamének je pozdní velkokvětá popínavá rostlina. V polovině léta vykvétá sametovými sytě nachovými květy o velikosti kolem 10 cm. Prašníky má žluté. Rostlina dorůstá do výšky kolem 2 – 3 m s šířkou růstu asi 1 m. Je zimovzdorná, na zimu je však vhodný dostatečný mulč humózním vyzrálým kompostem a kůrou. Substrát dobře propustný. V době vegetace slunečné stanoviště.

Clematis alpina: Konstance

Tento druh je plamének alpský. Jde o časně kvetoucí popínavou rostlinu. Plamének alpský má zpravidla jednotlivé jednoduché modré květy. Kultivar Constance má světle purpurový květ. Velikost květu se pohybuje od 4 – 7 cm. Středy květu jsou většinou u tohoto druhu bílé. Kvete od jara do počátku léta, někdy až do jeho konce.Květy tvoří na letorostech z předchozího roku. Později se plodenství ochmýří. Dorůstá do zhruba 2 – 3 m výšky s šířkou kolem 1 m. Je zimovzdorná až mrazuvzdorná.

Clematis-Alpina: Pamela-Jackman

Také tato rostlina je plamének alpský. Tento kultivar má tmavě modré květy s modrými a krémovými prašníky. Velikost květů je u všech plaménků alpských téměř stejná. Stejné jsou i podmínky pro jejich stanoviště a pěstování. I tento kultivar dorůstá do zhruba 2 – 3 m výšky s šířkou rostliny kolem 1 m. Je mrazuvzdorná a na zimu potřebuje mulčovat.

Clematis alpina var.-sibirica

Také tato rostlina je plamének alpský. Tento kultivar má světle modré květy a bíle krémové prašníky. Velikost květů je drobnější asi 2 – 5 cm. Stejné jsou podmínky pro jejich stanoviště a pěstování, jako u ostatních kultivarů tohoto druhu. I tento kultivar dorůstá do zhruba 2 – 3 m výšky s šířkou rostliny kolem 1 m. Je mrazuvzdorná a na zimu potřebuje mulčovat.

Clematis alpina: Willy

Také tato rostlina je plamének alpský. Tento kultivar má světle purpurově modré jednoduché květy a bíle krémové prašníky. Velikost květů je drobnější asi 2 – 5 cm. Stejné jsou podmínky pro jejich stanoviště a pěstování, jako u ostatních kultivarů tohoto druhu. I tento kultivar dorůstá do zhruba 2 – 3 m výšky s šířkou rostliny kolem 1 m. Je mrazuvzdorná a na zimu potřebuje mulčovat.

Pin It

Napsat komentář

Cesta k poznání přírody. Příroda je všude kolem nás. Příroda uspokojí i naše chuťové buňky. Potěší naše oči, sluch, čich i chuť k něčemu zdravému a chutnému.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat